Změna řízení vlakové cesty na kolejišti

Před dvěma měsíci se nám konečně podařilo dodělat krajinu vzdálenou u zdi a sesadit tak panely kolejiště k sobě. Jenže ejhle :( Řízení vlakové cesty bylo zapojeno přes přepínač s kondenzátorem, tzn. stovky kabelů pod panelem, takřka nemožnost přehledu co kam vede a co čert nechtěl, ve spojích mezi panely je někde kraťas. Dva celé dny pod panelem a hledání chyby byla jen ztráta času, jelikož se nám nepodařilo najít to co by to mohlo dělat - půlka zhlaví šla do zkratu. Dali jsme tomu měsíc čas a v duchu jsme bloumali, kde je zakopaný pes. Bloumání také nepřineslo výsledky a tak nás při procházení internetu napadla spásná myšlenka: "co to řídit DCC". No a už se to rozjelo. Na webu a e-shopech je několik modulů pro výměny, jenže problém je ve značce PECO a velikých průchodových proudech přes cívky přestavníku. Jedinou volbou pro nás tedy zůstalo zkusit postavit moduly z webu http://dcckoleje.marekiss.cz/ kde v dekodérech je přímo toto: http://dcckoleje.marekiss.cz/peco.html přímo pro PECO PL-10.
Dle tvrzení autora vše modelář Houmr vyzkoušel a odladil, tak hurá na web Houmra a něco si o tom přečíst www.houmrovyvlaky.bluehost.cz  .
Základem je dobrý plošný spoj, alias DPS. To máme v merku jelikož už nás přešli doby vlastního bastlení a leptání plošňáků, tak s tím hurá do výroby. Firem po ČR je mnoho, které vám to za rozumný peníz vyrobí. Osobně jsme se vešeli na 2 x master modul a 5 x slave modul do 650 CZK včetně vrtání. Další úkol bylo nakoupit součástky na všechny moduly - to vyšlo na cca 1000 CZK. Letování a sesazení modulů trvalo dvě hodiny, jelikož jsem zapojil i přítelkyni, která mi předem osazovala DPSky. Nejdražší součástkou jsou PIC - eeprom paměti, které to vše řídí, na CZ trhu je seženete okolo 50 - 100 CZK bez nahrání HEX a tak pro mne bylo lepší je objednat z číny včetně programátoru PICKIT3. Za 10 ks PIC a programátor PICKIT3 + patice jsem zaplatil 400 CZK včetně dopravy :) Občas se sledovat akce vyplatí. Tzn, že jsem ještě oproti CZ ušetřil. Programování byl ořišek, jelikož moduly byly již hotové, ale stále jsem čekal na PIC z číny, tak jsem zaběhl do obchodu a koupil si jeden PIC v tuzemsku na testy - nechal si odborně nahrát HEX v prodejně na mašině co prej stála 30 papírů. No obsluha prodejny nebyla moc přivětivá. 
Doma jsme šli hned na testy. Jenže modul s DCC nekomunikoval. Takže nezbylo v zápětí čekat na zásilku z číny. První dorazil programátor, který když jsem rozchodil na našem PC, tak zjistil že draho koupený pic neobsahuje nahraný HEX :D takže mašinka za 30 papírů je asi horší jak ta za 200 CZK z číny :D a nebo, že by chyba mezi židlí a programátorem? Testy probíhali dle předpokladů. Master modul šel na první zapojení po mém přeprogramování a slave taky. Vzrušení stoupalo a tak jsme si ani nevšimli, že jsme nechali zapojené napětí a rozpojili master od slave - v tom se kabely na master modulu zkratovali a tak rychle jsem optočlen ještě nikdy hořet neviděl :D Takže testování a blbnutí nás vyšlo na cenu nového optičlenu 6N137, stabilizátoru 78L05, další kdo to odprdl byl samozřejmě PIC. Aktuálně tedy čekáme na PICky z číny aby jsme mohly vše opatrně dokončit, sesadit a zapojit. Místo cca 50 kabely v propojení nám již aktuálně zůstalo jen 4 (2 x DCC a +-14V) Celkem tedy 7 modulů vyšlo na cca 2200 CZK. Pokud by jsme používali komerční produkty, byla by cena minimálně 2 krát vyšší.

Závěrem tohoto článku bych chtěl poděkovat lidem z webu: http://dcckoleje.marekiss.cz/ za pomoc při dotazech na programování HEX.

Rada na závěr: držte se návodu na webu dcckoleje :)