Airbrush - kompresor z ledničky

Vzhledem k rostoucím požadavkům na kvalitu nátěru, jsem si přes jeden víkend sestavil domácí kompresor a fixírku - jednoduchou stříkací pistolku. 

Kompresor - skládá se ze tří částí: 1. kompresor, 2. vzdušník a 3. úprava vzduchu. 
1) Kompresor - moje volba je v kompresoru z ledničky, nejlépe české výroby a tak jsem zajel do sběrného dvora, kde mi známí jeden zadarmo daroval. Zapojení kompresoru je velmi jednoduché: pin 1 a 3 AC 230V a pin 5 a 8 propojit klemou. 
2) Vzdušník - nejideálnější je z práškového hasícího přístroje - max. tlak je 25 bar, což je dostatečný prostor.
3) Úprava vzduchu - zde je to více komponent: šroubení - na vzdušníku jsem použil původní ventilové šroubení hasičáku, kde jsem spínací dírku zaslepil šroubkem a dva výstupy 1/4" využil. Jeden na manometr tlaku v nádobě a druhý k napojení na pěti-cestnou armaturu používající se v čerpadlařině a topenařině. Tato armatura mi již skýtá dost výstupů: Vnitřní 1/4" - pojistný ventil s nastavitelnou hodnotou tlaku (cena cca 90 CZK), Vnější 1/4" - napojení tlakové hadice od kompresoru, vnitřní 1" zredukován na 1/2" rychlospojku a vnitřní 1" zredukován na 1/4" pro přetlakový spínač (cena 200 CZK - typ PS 02m s max. tlakem 5,5 bar - mě se ho podařilo nastavit na 7 bar :)). Dále v úpravbě vzduchu mám regulátor tlaku 0 - 10 bar (cena cca 300 CZK). Rada - minimální tzv. diferenční tlak doporučuji nastavit pod 2 bar, ve vyším tlaku se nemusí kompresor korektně spínat v zátěži a hrozí jeho postupný odchod do křemíkového nebe.
Sestavení viz. obrázek. Na celý kompresor jsem svařil ocelový rám. Cena cca celkem 800-900 CZK - oproti čínským kompresorům za 2500+ CZK je to fajn dělník a spolehlivá mašina.
Čas nafoukání na 6 bar je cca 3,5 minuty - což mi zajišťuje cca 2 minuty stříkání při tlaku 1,5 bar - při běžícím kompresoru i více. Pro modely je to ideální, jelikož nestříkáte žádné velké plochy hodiny v kuse :D

Fixírka - dle návodu od Houmra jsem se dal do stavby fixírky - jednoduchá stříkací pistole.
Fixírka se skládá z 5  částí, ale vaše konstrukce se může lišit. 
1) tělo - ventilek z duše (to co je nalepeno v duši
2) mosazná trubička 4 mm
3) ocelová jehla - injekční - použil jsem celokovovou na tzv. bajonetové stříkačky
4) gumová nálevka
5) mosazné šroubení - bylo u ofukovací pistolky nevyužíte s trnem, tak jsem jen seřízl a naletoval
Do ventilku jsem vyvrtal z boku otvor pro napojení 4 mm trubičky. Dále zapájel jehlu a ještě před tím letováním a následným vrtáním zmenšil výstupní otvor - tam kde bude stříkat barva od fixírky, aby se zvýšil na konci tlak. Na 4 mm trubičku naletoval šroubení a gumovou nádobku z plastového laboratorního kapátka navlékl na jehlu.
Takto hotovou pistolku šroubuji na ofukovací pistoli. pro stříkání používám tlak od 0,5 do 2,5 bar, dle typu barvy, druhu povrchu a dalších faktorů, které si každý vychytá sám.