Programování PIC - aneb jak ušetřit oproti CZ

V minulém článku jsem psal o výrobě modulů pro DCC. Každý modul potřebuje procesor pro převod informací z DCC na užitečný signál. Nejčastěji se používá 12F629 a nebo u větších zařízení 16F628. Práce s těmito procesory je jednoduchá a dostupná všem. Na webu dcckoleje.marekiss.cz máte i jiné DCC návody a schemata na užitečné moduly pro vaše kolejiště. Ve většině je právě zmíněný procesor. 

Nákup PIC: 
Nejjednoduší je objednávka z nějakého CZ shopu, stačí vygooglit a hned máme několik obchodů. Cena jednoho kusu se pohybuje od 50 do 100 CZK, při větším množství je i sleva. Já osobně nakupuji zde: www.aliexpress.com kde cena je i pod 20 CZK na jeden kus při vzetí třeba 10 kusů. Doprava je u produktů s "Freeshipping" zdarma a doba dodání se pohybuje okolo 30 dní. Nejdéle se náš balíček zdrží na celnici v CZ :D

Programování:
Pokud řešíte programování jednoho procesoru, tak vám jistě rádi pomohou v obchodu kde modul kupujete za úplatu. Pozor, moje zkušenosti jsou špatné, spíše mi příjde že to nechtěji dělat, ale slitují se. Druhou možností je koupit si programátor v CZ. Já jsem udělal průzkum a nejlépe vychází PICkit3, který se na CZ trhu nechá sehnat něco přes dva tisíce CZK. Opět jsem zavítak na Aliexpress.com a ejhle. PICkit3 + programovací patice za cca 10 dolarů - tedy něco kolem 250 CZK. Za měsíc jsem ho měl doma a jediné co je jiné, že na programátoru není logo společnosti Microchip. Funkce má naprosto stejné a používá i software Microchip.

Samotné programování:
Potřebujete počítač s USB a nainstalovaným programem. Program stáhnete z ofiko stránek Microchip - zde. K programátoru PICkit3 se nechá stáhnout i CZ manuál třeba zde. 
1) připojíte programátor PICkit3 do USB
2) Zapnete program :)
3) v nabídce DEVICE FAMILY vyberete typ/skupinu procesoru a na hlavní straně v okénku DEVICE vyberete konkrétní typ
4) v nabídce FILE -> IMPORT HEX vložíte HEX soubor s programem
5) kliknete na hlavní straně na tlačítko WRITE
6) pokud vše proběhne správně v procesovém oknu se vám napíše anglicky že zápis proběhl.
Před těmito body je dobré správně dle manuálu propojit programovací patici s programátorem a vsadit do patice programovaná PIC procesor. Další nastavení je i u patice, kde se pomoci tzv. svičů :) nastaví cesty pro požadovaný procesor.