Listnaté stromky - jak na to

Jak vyrobit model listnatého stromku naleznete na internetu v několika podání. Já osobně popíši dva způsoby, které využívám na svém kolejišti. 
1) Merlík osinatý - první metodou je ta asi nejznámější - zahrádkáři neoblíbená. Zakoupíme si základní sadu od NOCH pod kat. číslem 23100. Z této sady vyklepete dost semínek na zaplevelení většího rohu zahrady neoblíbeného souseda. Z balení se mi podařilo získat cca 8 větších a 20 menších stromků a základů křovisek. Semínka jsem sesypal a připravil na setí. Setí se provádí duben-květen - sklizeň je pak červenec - srpen. Místo je zapleveleno a obrok zde úrodu čekejte znova v rozsáhlejším bohatství. Setí je dobré provést s větším rozestupem, aby rostlinky měli možnost růstu do široka. Po sklizni vyklepu semínka a sestříhám do požadovaného tvaru. Nabarvím kmen hnědou barvou. Po zaprášení lakem pocukruji listím od Nocha. Dělá se tuším od Nocha min. v 6 odstínech. Tedy můžete i kombinovat. Výslední stromek používám spíše na doplnění hustého porostu, ale může stát i samostatně.

2) Javor, kořeny - všude u nás roste mnoho javorů. Ideální je javor o tloušťce kmene cca kolem 10 cm. U nás rostou kolem lesa, kde jehličnaté podloží umožňuje jednoduché vykopání a čištění. Malým rýčem cca 0,1 až 1 m daleko od kmene zareji cca 10 cm hluboko. Začínám sbírat. Separuji jemné kořínky, které tvoří chuchvalce a silné kořeny, které následně tvoří kmeny. Doma si je vyčistím od jehličí a nečistot. Roztřídím a sestříhám do tvarů. Na kmeny nalepím Herkulesem další stromoví z jemných kořenů. Následně nechám zaschnout a zafixuji 
přestříkáním lakem. Dále opakuji vrstvu laku a cukrování listovým NOCH, či doplněním jemným NATUREXem od Poláka. Oproti různým větvičkám a Merlíku má velmi pružnou strukturu. Při namočení je možné vytvarovat i silnější kořínky na 90° - tedy můžete popustit extrtavaganci tvarům, či tvořit kmínky vína pnoucího se po pergole. Kořeny mají výborné zbarvení a narušení vnější vrstvy, proto nepotřebuji nátěr - doporučuji jen přelakování matným lakem.

V dalších případech můžete i kombinovat obě metody a různě experimentovat. Osobně tyto obe metody rád využívám, jelikož výsledný čas na jeden stromek je velmi nízký a není tak problém během několika dní vyrobit desítky stromků.