Stahováky - neocenitelný pomocník

 Dneska jsme se rozhodli Vám popsat šikovného pomocníka při lisování náprav, stahování dvojkolí, převodů na osy motorů, nebo převodovek.

Prvním stahovákem, který již delší dobu používáme je koupený v CZ a cena se pohybuje okolo 350 CZK. Jeho hliníková konstrukce je lehká a ideální na delrinové převody. Průměr hrotu 1,35 mm a délka 7 mm dostačuje na klasická dvojkolí H0, TT a i N. Pohodlně s ním stáhnete izolovaná dvojkolí o průměru osy 2 a 1,5 mm. Bohužel jeho konstrukce, kde hrot je soustružený pozinkovaný šroubek již nedostačuje na mosazné převody, kde má tendenci se ohnout a nebo roztepat hrot. 

Jako úpravu tohoto stahováku doporučujeme nahřát hrot a ve vodě mírně zakalit, kde získáte vyšší pevnost hrotu, ovšem ztratíte záruku a mírně degradujete materiál. S touto úpravou je však možné udolat již některé mosazné převody, které jsou více zalisované. Taktéž se s ním velice pohodlně dorovnává rozvor náprav dvojkolí. 

Nevýhodou tohoto stahováku je nemožnost použití na větší průměry kol, neb sedlo je široké jen 10 mm. Tedy zvládnete kolečka jen do průměru cca 10 mm.

Druhým stahovákem, který používáme je modulární stahovák koupený v Číně. Jeho cena je cca 300 CZK a obsahuje širokou škálu příslušenství. Konstrukce je opět z hliníku. Hrot je ocelový s průměrem 1,4 mm, délky 15 mm a druhým hrotem s dutou dírou 1,8 mm. Tedy kde nedostačuje hrot a máte třeba osičku s hrotem, není problém stáhnout dvojkolí i v tomto případě. Také nalisování převodů je s dutým hrotem hračka. Výborně dostačuje na vše jako první stahovák, ale hravě si poradí i mosazným převodem. Velikou předností jsou měnitelná sedla, kde máte možnost od klasické štěrbiny o šířce 2,1 mm až po variabilní nastavení průměru. 

Také jsou přímo v sadě pro běžné průměry motorů přiloženy osazení o průměru 25,1; 24,8; 23,3; 20,6; 17,5 mm pro klasické motory v RC modelech. Dále jsou v sadě distanční sloupky a můžete si tak prodloužit délku vzdálenosti hrotu pro delší osičky. Díky variabilitě až do průměru cca 36 mm na tomto stahováku stáhnete všechny kola z dvojkolí ve třídě H0, TT i N a možná by se dařilo i v měřítku 0 (nula). Další příslušenství je vrtáček s průměrem 1,75 mm, který je ideální na předvrtávání otvorů do delrinových převodů pro osičky o průměru 2 mm.

Dle nás by takovýto ať první a nebo druhý stahovák měl být součástí základního vybavení železničního modeláře.