422.0 Kleinbahn H0 - přestavba pojezdu

Dlouhou dobu jsme sháněli na naše kolejiště parní lokomotivu, která by byla co nejvíce typická pro Československé státní dráhy. Volba padla na 422.0 a dle dostupných zdrojů se pro ni nejvíce hodí buď 422. od fy. Brawa, kterou jsme zakoupili za nehorázné peníze a svou jízdou, funkčností nás nijak nezaujala a po 2 minutách provozu byla opět zabalena v krabičce a vracela se prodejci na reklamaci. Z reklama se nám už nevrátila, jelikož po 3 měsících při nedodržení reklamačního řízení jsme odstoupili od kopní smlouvy. Následně jsem nalezl na webu fy. Kleinbahn další OBB 92, která se vzhledem nejvíce podobá naší 422. ovšem její jízdní vlastnosti jsou šílené. Cena za model Kleinbahn je 5 krát menší jak od Brawy a tak jsem si ji pořídili. Bohužel ano, jízdní vlastnosti jsou děs běs, avšak vzhled nás mile překvapil. Zde uvádíme odkaz na fotogalerii lokomotivy 422. od Brawy i s uhořelým komínem, což je nejčastější závada, které by se dle mne u tak drahého modelu stát neměla: odkaz na fotogalerii

Popis lokomotivy Kleinbahn: Lokomotiva má zpracované hezky některé detaily, dolepovací madla a hadice, na některých dílech jsou patrné nálitky od lisování plastových dílů, což ale jemné přebroušení a lak schová. Motor je 3pol s náhonem na jednu nápravu. Tato hnaná náprava pak přenáší výkon na další 3 nápravy pomocí ojnic a zde je kámen úrazu, jelikož vůle v ojnicích je veliká a tak se to v úvraťové poloze seká. Volný prosto v kabině zachován.

Přestavba: První co jsme provedli byla kompletní rozborka a analýza dílů. Prvním nápadem bylo dosadit převodová kola na všechny nápravy a tak přenést hnací sílu do převodů z ojnic. Na obrázku vidíte letmé sestavení námětu převodů. Modul pro převod je v lokomotivě použit 0,5, tak i já jsme volil tento převodový poměr. U H0 si takto veliký modul můžeme dovolit. Dalším krokem bylo vyfrézování prostoru v rámu pro uložení převodů. Zde se nám frézování povedlo, ale při dovrtávání otvorů pro přídavná převodová kole jsme po vyvrtání zjistili, že původní rám nemá spodní část v rovině a tak nám i po přesném usazení do sklíčidla vyvrtala stojanová vrtačky otvory v úhlu, což mělo za následek, že nám kola drhal o sebe :( Proto jsme se dále rozhodli, že původní rám pošleme do koše a vytvoříme si rám nový. Původní rám je z kovu a tvoří tak část balastu lokomotivy, ovšem i v karoserii jsou dva velké balasty a tak si to celkový model může dovolit o tuto zátěž v rámu přijít. V 3D programu jsme zpracovali repliku rámu a po dalším upravování jsme přidali i náznak 
listových pružin, otvorů v rámu, které v původním rámu nejsou a také jsme zvolili jiné uložení motoru. Motor jsme použili menší 5polový a zbylo nám místo i na setrvačník, který výrazně pomůže jízdním vlastnostem lokomotivy. Takto hotový rám už nebylo problém osadit původním parním strojem. Rám byl vytvořen za pomoci 3D tisku a převody jsou z Číny za pár šprdliků. Další velkou změnu jsme provedli na sběračích napětí, kde jsme vytvořili malý držáček na bronzové struny a stáhly tak napájení ze všech náprav. Lokomotiva se hned po sesazení rozjela na první napětí. Samozřejmostí je trochu vyšší hlučnost, která ovšem časem odezní po zajetí modelu, i tak jsou hlučnost, a jízdní vlastnosti mnohem lepší jak u originálního modelu. Na poslední foto vidíte sestavenou lokomotivu, včetně nového rámu a hromádku dílů, které se už na lokomotivu nevrátí. 
Dalším krokem bude nový lak, přeznačení na ČSD a dotvoření několika dalších detailů, také LED osvětlení, digitalizace apod., ale o tom až příště. 

Video z prvních jízd, ještě před zajetím pojezdu: