Točna H0

V tomto příspěvků Vám popíši stavbu točny ve velikosti H0. Snem asi každého vláčkaře, je mít na svém kolejišti funkční točnu. I mne tato nemoc postihla a tak již před více jak rokem jsem započal přemýšlet jak nějakou sehnat. Co si budeme povídat, výrobců je několik, ale ta cena. Točna od firmy Rocco stojí cca 9 tisíc a u Fleischmanna je cena obdobná. Dále se rozjíždí pár výrobců, ale i tak asi cena bude dosti vysoká. Já hledal něco levnějšího. Po hledání na internetu jsem nalezl točnu amerického typu od firmy Frateschi. Cena byla cca 1600,- CZK, bohužel aktuálně jsem ji nikde v CZ nabídce nenalezl. Ano, můžete namítat, že je to americký paskvil, ale co když se do toho vloží ruka modeláře? A tak mi to nedalo a objednal jsem. 
Přišla a hned první co mne udivilo byl pohon točny, takový randál jste ještě neslyšeli :D a zastavovala pokaždé na dalším výjezdu v řadě. První věc byla, že jsem pohon zkusil upravit, ovšem i po třech úpravách bezvýsledného bádání nic a tak pohon šel do koše. Začal jsem spekulovat s pohonem pomocí RC serva, ale také jsem se nedostal až do finále a tak servo využiji jinde. Mezi tím jsem se pustil do přestavby mostovky. Kompletní odstrojení, odštípání přebytečných blbostí, výměna kolejí za PECO, odstranění imitace kol pojezdu točny. Předělání osy mostovky na desítku šroub, usazení na ložisko 6000 a stavba nové paluby. Ještě mne čeká dokončit strojní domeček, zábradlí, kanálky a tak to nějak zkrášlit. Mezi tím došel nápad jak postavit pohon. Doma jsem likvidoval starou inkoustovou tiskárnu od značky HP (typ 920c) a vypadlo na mne pár ozubených koleček a servomotor. 
Jenže jak ovládat servomotor? Strýček google pomohl a nalezl jsem stavebnici regulátoru řízení krokového motoru cca za 250,- CZK. Ihned jsem objednal a za jeden večer sestavil převodovou skříň z hliníkového plechu a několika šroubků. Ke stavebnici řízení motoru jsem dokoupil pár vypínačů a krabičku, všechny spínací prvky jsem vyvedl přes vícežilový kabel do skříňky na ovládání. Sic je obvod dle prospektu napájen min. 12V, tak já jej napájím jen 5V a vše šlape jak má.

A jak řekl můj otec, který se mnou vše kutí: "Dobře se ta tiskárna točí." Tímto se přesouvám do poslední fáze stavby točny a tou je dokončení mostovky a příslušenství. Ale o tom až zase někdy příště. Ještě přikládám pár foto k náhledu mostovky a převodovky.